5 tipů, jak si při hubnutí udržet zdravý rozum

28.01. 2014 • Hubnutí a cvičení 1745x

Stejně jako miliony dalších lidí, kteří si za cíl letošního roku stanovili zhubnutí, se možná právě děsíte toho, že budete muset začít s odříkáním si jídla, které máte tolik rádi, nebo že Vás čekají hodiny pocení v tělocvičně. Někteří se už třeba nějakých těch kil zbavili, ale nyní je straší obávaný jo-jo efekt. A bude hůř. Zkušenosti ukazují, že tento přístup je vlastně asi ten nejhorší. Pokud se do změny životního stylu nutíte a činnosti s tím spojené vidíte jako nepříjemnosti, jste na nejlepší cestě spíše k opačným výsledkům a k nutnému pocitu zklamání, který je s nimi spojený. Opakovaná frustrace, vědomí vlastního selhání, negativní vztah k jídlu…, to vše se na vaší psychické pohodě může projevit velmi negativně a v některých případech to vede i k zásadním problémům.

Pro dosažení zdravého úbytku váhy je tedy třeba začít především s Vaším osobním postojem. Nyní se Vám pokusíme nastínit, jak k hubnutí přistoupit tak, abyste jej viděli spíše jako změnu k lepšímu a jako způsob jak si zpříjemnit život.

Stanovte si měsíční cíle

Každý měsíc si stanovte za cíl, že vyzkoušíte něco nového a Váš život si tak obohatíte o něco zajímavého. V lednu to může být každý týden nový/jiný způsob cvičení. V únoru se pokusíte sníst každý den alespoň jednu porci čerstvého ovoce a zeleniny. Další měsíc věnujete objevování zdravých receptů a každý týden si alespoň jeden takový uvaříte. Už máte představu? Zkuste si prostě nutnosti a nepříjemnosti přepnout na motivaci pro zdravý životní styl. Až se Vám začne pomalu dařit plnit Vaše měsíční cíle, je téměř jisté, že nějakého výsledku dosáhnete. K hubnutí dojde přirozenou cestou, protože se budete cítit lépe. Redukce centimetrů v pase se dá dosáhnout i jinak než obsesivním počítáním kalorií a drastickou dietou.

Zvažte se a pak zapomeňte

Podobně jako oheň i váha může být dobrým sluhou, ale zároveň i velmi krutým pánem. Posuzovat výsledky snažení pouze podle pohybu ručičky na stupnici může být velmi mylné i značně demotivující. Takže počínaje dneškem, kdy se zvážíte pro stanovení počáteční hmotnosti, přestěhujte vaši „kilo-míru“ z koupelny někam mimo dosah – nejlépe do temného kouta či do skříně. Další vážení si nechte třeba až na příští týden nebo (lépe) měsíc. Namísto přístroje, který měří s přesností na tisíciny gramu, si pořiďte spíše krejčovský metr. Úbytek centimetrů v žádaných oblastech bývá často mnohem přesnějším indikátorem pozitivní změny tvarů vašeho těla

Žádné „nikdy“

Slova jako „vždy“ a „žádný“ jsou zřídkakdy realistická, zvlášť když nežijeme v redukčním sanatoriu. Ti z nás, kteří většinu času tráví spíše v opravdovém světě, by měli vědět, že žádná zásadná změna se nestane ostrým střihem. Takže, pokud zatoužíte po zastávce ve fast-foodu nebo po tabulce čokolády, dopřejte si je v klidu a bez pocitu viny. Avšak znejte míru a nic nepřehřejte. Jednou porcí „zakázaného“ Vaše snaha v niveč nepřijde. Naučte se vnímat potřeby Vašeho těla. Samo si řekne o to, co právě nejvíce potřebuje, ať už si žádá spánek, proběhnutí v parku, den odpočinku nebo salát s kuřecím masem. Věřte si a nebuďte na sebe tak tvrdí.

Jezte vnímavě

Často se setkáváme s lidmi, kteří o sobě tvrdí, že milují dobré jídlo, avšak oběd zhltnou u počítače a ani nevědí, jak vlastně chutnal. Zpomalte, zhluboka dýchejte, poslouchejte svůj hlad a opravdu jídlo vychutnávejte. Je to úžasně jednoduchý a zároveň účinný způsob jak sníst méně a užít si více. Po každém soustu odložte na chvíli vidličku. Soustřeďte se. Poslouchejte konverzaci, vnímejte, jak pokrm chutná a jak váš pocit hladu mizí. Když namísto bezmyšlenkovitého polykání budete stravu více přijímat a soustředěně kousat, možná Vás překvapí, že vlastně k pocitu nasycení budete potřebovat znatelně menší porce.

Mějte se rádi

Začínejte den malým vyznáním citů. Sami sobě. Je logické, že zhubnout chceme pravděpodobně proto, že z pohledu na naše tělo v zrcadle asi neskáčeme nadšením. Avšak – a to je nutné zdůraznit – budete se nenávidět za to, že jste zdraví? Takže současně s novým přístupem k jídlu a k pohybu začněte i s novým pohledem na své tělo. Tím, že Vaši fyzickou schránku přijmete takovou, jaká je a budete ji mít rádi, pochopíte, že je třeba se o ni dobře a dlouhodobě starat. Vytvořte si tedy krátký rituál „sebe-přijetí“ a každé ráno ho v soukromí proveďte. I něco tak jednoduchého jako říct, že se máte rádi, způsobí, že se budete mít větší chuť udělat něco, čím to dokážete. Navíc začít den připomenutím, proč to všechno vlastně děláte, rozhodně stojí za to. Stejně jako vy sami!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články