Powerplate cvičení a celulitida

13.08. 2013 • Celulitida 2873x

O cvičení na přístroji Power Plate se hovoří v souvislosti s celou řadou pozitivních efektů. Jednak se zmiňují jeho pozoruhodné účinky, pokud slouží jako nástroj rehabilitace po prodělání úrazů, kdy pomáhá jak urychlit samotný proces hojení, tak i například celkovou regeneraci především v oblasti kolen. Kromě toho po Power Platu často sahají trenéři golfu, kteří toto cvičení svým svěřenců doporučují pro jeho schopnost zvýšit sílu, stejně jako zlepšit koordinaci jednotlivých pohybů. V neposlední řadě však jde i o zajímavý prostředek boje proti celulitidě. 

Nejde přitom v žádném případě jen o intuitivní postřeh, k němuž vede osobní zkušenost s úbytkem nadměrných tukových polštářů jako výsledkem cvičení na tomto přístroji. Naopak se tomuto tématu v uplynulých letech věnovalo několik výzkumných týmů, a to především ve spolkové republice Německo. 

Celulitidu dnes v Čechách asi není potřeba příliš představovat. Tzv. pomerančová kůže, která je jejím hlavním projevem je dobře známou hrozbou většiny žen všech generací. Jde o důsledek soustředění tukové tkáně v problémových partiích, k níž dochází především kvůli postupnému stárnutí podkožního vaziva, přičemž jsou za rozvoj těchto procesů z výrazné části zodpovědné i ženské pohlavní hormony. 

Pro nás je zde přitom důležité především to, že většina doposud doporučovaných postupů, které mají celulitidu redukovat, se ve světle dlouhodobějších výzkumů ukazují jako poměrně nespolehlivá. Nakonec i proto se zájem o její odstranění zaměřil směrem k možnostem využití přístroje Power Plate. 
Výsledky provedených měření pak jednoznačně ukázaly, že Power Plate, resp. vibrační technologie, která stojí v jeho základu, zde skutečně může fungovat. Nejenže přináší zajímavé výsledky, ale především si neklade příliš velké nároky na čas věnovaný pravidelnému cvičení.

Konkrétně se přitom podařilo zjistit, že žádoucí účinky cvičení se dostavují již tehdy, pokud se k Power Platu dostaneme dvakrát až třikrát za týden, přičemž cvičením strávíme jen několik málo desítek minut. Během nich je vhodné nacvičovat techniky hlubokého podřepu, výpadu, ale také masáže stehen a lýtek. Pokud v této podobě budeme Power Plate využívat pravidelně a dlouhodoběji, lze očekávat zlepšení stavu celulitidy zhruba o čtvrtinu. Zde bychom měli dodat, že tyto přibližné (!) hodnoty jsou výsledkem šesti měsíčního pozorování skupiny dobrovolníků.

Bezesporu zajímavým zjištěním je rovněž skutečnost, že pokud k času věnovanému Power Platu přidáme i techniky Kardiofitnessu, mohou být výsledky ještě o něco výraznější. Rozhodneme-li se tomuto „přídavnému“ cvičení věnovat - opět dvakrát až třikrát týdně - další půl až tři čtvrtě hodiny, může celulitida ustoupit zhruba o třetinu! 

Máme zde samozřejmě na mysli změny ve všech podstatných dimenzích, v nichž celulitida lidské tělo postihuje. S velkou pravděpodobností tedy dojde ke zlepšení co do samotného vzhledu pokožky, a to v důsledku úbytku tukových buněk nahromaděných v podkožních vrstvách. Kromě toho lze očekávat i částečné zmenšení obvodu obvyklých problémových partií – tedy oblasti hýždí, stehen či lýtek. Stejně tak zároveň dojde k celkovému ústupu tělesného tuku, na jehož místo postupně nastoupí svalová hmota. Spolu s tím pa platí i to, že Power Plate zde funguje jako prostředek umožňující zlepšení prokrvení organismu, nebo účinnějšímu modelování kolagenních vláken.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Celulitida'
Tipy na jiné články