Cizrna

11.11. 2014 • Zdraví 4314x

Hrách římský nebo cizrna beraní. Dva zcela odlišné názvy označující jednu a tutéž plodinu. Cizrna je luštěnina, která obsahuje spoustu výborných a kvalitních látek, a proto je mnohdy považována za jednu z nejkvalitnějších luštěnin vůbec.

V našich podmínkách není ještě cizrna až tak pravidelně užívána. Mnohem častěji se na stolech objevuje hrách, čočka nebo fazole. Spousta lidí si ještě v současné době luštěniny pěstuje na vlastních polích a zahradách. Na první pohled se zdá, že cizrna nějak zaostává, a přitom jde o sedm tisíc let starou plodinu, která má svou pravlast na území dnešního Turecka. Do střední Evropy ji přivezli Římané.

Proč jíst právě cizrnu?

Konzumace cizrny má velmi blahodárné účinky na lidský organismus. Po jejím strávení se budete cítit šťastněji a spokojeněji. Výrazně snižuje obsah cholesterolu v krvi, čímž upravuje tlak. Předchází srdečním onemocněním, ale i mozkovým příhodám. Stejně tak výborně působí na nervovou soustavu. Lidé, kteří konzumují pravidelně cizrnu, žijí mnohem vyrovnanějším a spokojenějším životem.

A to ještě není konečný výčet jejich kladů. Samozřejmě nesmíme zapomenout na odstraňování problémů s trávením. Tuto funkci má většina luštěnin a cizrna není výjimkou. Bojuje proti nadýmání, zácpě, ale taky průjmům. Cizrna je výborná na pročištění celého organismu a detoxikaci.

Arterioskleróza

Arterioskleróza, nebo-li stařecká demence, je nemoc, které se obává většina seniorů. Obvykle se objevuje po osmdesátém roku věku, ale v některých případech i mnohem dříve. Pokud se rozhodnete s touto, ale i jinými stařeckými nemocemi bojovat, tak správnou zbraní bude právě cizrna. Pokud se bude cizrna objevovat pravidelně na vašem stole, jistě se těmto nemocem zdárně vyhnete. Cizrna také působí jako prevence infarktu myokardu.

Proti stresu

Blahodárné účinky cizrny na nervovou soustavu jsou prokázány. Pokud jste často vystaveni stresovým situacím, není nic snazšího, než si dát porci cizrny, která okamžitě navozuje pocity klidu. Cizrna by měla být pravidelně zařazována na jídelníček každé domácnosti.

Co obsahuje hrách římský?

A co stojí vlastně za všemi klady, kterými cizrna oplývá? Je to množství vlákniny, která napomáhá správnému trávení, ale i redukci váhy. Proto se často uvádí jako surovina v dietních programech. Krom vlákniny obsahuje i bílkoviny. Cizrna se stala skvělou náhražkou masa pro vegetariány. Dále obsahuje kyselinu listovou, železo, zinek, hořčík, fosfor, vitamíny B a provitamín A, ale také antioxidanty.

Častá konzumace cizrny působí příznivě na klouby. Látky, které obsahuje, stimulují tvorbu kolagenu. Ten má za následek posílení chrupavek. Jedná se o prevenci kloubních nemocí.

Tuto luštěninu mohou konzumovat i lidé, kterým byla nařízena bezlepková dieta, tzn. pro lidí, kteří trpí nemocí celiakie. Další skupinou, která by měla cizrnu jíst, jsou těhotné ženy. Kyselina listová napomáhá ke správnému vývoji plodu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články