Hubnutí s rozumem aneb vyhněte se drastickým metodám

20.02. 2014 • Hubnutí a cvičení 1664x

O štíhlosti a „superštíhlosti“ sní asi každá žena, kterou trápí nějaké to kilo tělesné váhy navíc. Ovšem vydat se na cestu za vysněnou figurou drastickými metodami, nám nejen nepomůže, ale také nás to může stát naše zdraví. Tento článek nebude pojednávat o takzvaném „jo-jo“ efektu, který je takřka přirozenou součástí každého rychlého shození na váze, ale o ostatních neblahých důsledcích, které na nás čekají.

Prvně si pojďme formulovat, co je to vlastně zdravé hubnutí. To se, zjednodušeně řečeno, vejde do dvou definic. Zdravě hubnoucí jedinec shodí na váze cca jeden kilogram týdně, pakliže se jedná o shazování váhy na základě diety a změny jídelníčku. Utužovat své jídelní návyky více než na zhubnuté kilo týdně je již notně hazardní. Druhou možností, která vede ke zdravé štíhlosti, je shazování sportem. Pokud jíte adekvátně k výdeji energie, můžete si sportu dopřávat, kolik chcete. A jestli se vám podaří touto cestou zhubnout o pár dekagramů či dokonce kilogramů více, je to jedině dobře.

Rozhodně však nevěřte dietám, které slibují pět kilo dole za jeden týden a podobně. To jsou nesmysly. A pokud snad máte nějakou inspiraci v úspěšných dietách hollywoodských hvězd, pak vězte, že vy hollywoodská hvězda nejste. Zaprvé nikdy nevíte, jestli to, co hvězdy prozradí bulváru jako svůj tajný recept na štíhlost, je skutečně pravda, zadruhé vy kolem sebe nemáte tým trenérů, výživových poradců a dalších průvodců po cestě za štíhlostí. V případě nezdaru pak zajisté také nemáte tak tučné konto, abyste si zajistili tu nejlepší lékařskou péči, která vás dá opět takříkajíc do kupy.

Tak, a nyní již o tom, co všechno může drastická cesta za štíhlostí způsobit, jak se může podepsat na vašem zdravotním stavu.

Ukazatelem číslo jedna jsou vždy vlasy, hned v druhé řadě pleť. Pokud vaše tělo trpí, nebo se mu nedostává všeho, co potřebuje, kvalita vlasů se ihned promění. Vlasy se začnou třepit a lámat, více vypadávat, nebudou se lesknout. I pleť dobře ukáže, co jí schází. V prvních fázích diety možná hezky „prokoukne“, jak se tělo začne zbavovat toxických látek a přebytečné zátěže, ale jakmile to s podvýživou začnete přehánět, i pleť bude vypadat „podvyživeně“. Kruhy pod očima, vrásky z únavy, matná barva, možná se vám vrátí i pupínky z dob puberty nebo jiná forma vyrážek. Možná se vám povede pomocí make-upu všechny tyto stopy maskovat před okolím, pro vás by však měly znamenat varování, že své tělo obíráte o nutné výživové látky. Hubnout neznamená jen omezit jídlo, ale také si dobře rozvrhnout, jaké živiny a v jakém množství musíte svému tělu, sic možná chtě-nechtě, dodávat.

Pokud jste žena, velký propad na tělesné váze bude mít i následky na menstruační cyklus. Pokud tělo shledá, že není schopné se současnou energií odnosit dítě, přestanete menstruovat. K této situaci není jiné řešení než vyvolávat menstruaci hormonálně, nebo se vrátit na normální váhu. O tom, jaká to u vás přesně je, vás přesvědčí váš lékař či gynekolog. Pokud však do budoucna počítáte s potomky, měla byste míru svého hubnutí předem zvážit.

Pokud jste velmi obézní a toužíte zhubnout na velmi štíhlou váhu, počítejte s problémy s kůží. I pokud budete hubnout pomalu a opatrně, je možné, že vaše kůže zvyklá na „velké rozměry“, již nebude schopná sama od sebe přejít na rozměry menší. Toto je však skutečně „strašákem“ jen pro velmi obézní osoby. U nich je hubnutí naopak záslužné a přebytečnou kůži lze odstranit chirurgicky.

Osoba, která se drastickou metodou připraví o všechny tělesné zásoby energie, se musí připravit na možný kolaps. Tělo vysílené po nenadálých změnách nemusí být schopno například vyjít schody nebo doběhnout tramvaj. Pokud se vám to stane výjimečně, pak se dá ještě nějak existovat, pokud se však stane kolaps nebo chvilka nutného výdechu pravidlem, pak váš život musí nabrat jiné obrátky. Pro všechny případy je dobré nosit s sebou například kus čokolády nebo nějakou energetickou tyčinku. A zamyslet se nad tím, jestli jste si ruku v ruce se štíhlostí přáli i nemožnost normálně fungovat...

Dalo by se jmenovat dále, ale myslím, že poselství článku je již jasné. Nic se nemá přehánět a na hubnutí musíte jít opatrně. Drastické postupy nikam nevedou, naopak zdraví a štíhlost vám zajistí jen postupné metody. Ty jediné také dovedou váš organismus dovést ke stabilitě a vám nechat si svou nově nabytou váhu už napořád. Mnozí z nás sice s pevnou vůlí bojují, jiní ji ale dovedou mít takřka ocelovou. Těm právě nejvíce hrozí to, že své tělo dovedou až pod bod zdravého existování. Proto dávejte pozor, aby vír hubnutí nespolknul i vás. Radujte se z prvních úspěchů, ale nečekejte, že stejné ovoce budete sklízet den co den. Sledujte váhu, ale nespěchejte na sebe. Pokud jste byli těžší, než jste chtěli, několik let, těch pár měsíců navíc obětovaných hubnutí už zvládnete také...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články