Jak se dostat do kondice

15.10. 2013 • Hubnutí a cvičení 5114x

Známe to určitě každý – dlouhé dny, měsíce či roky se svým tělem nic neděláme, a pak se najednou zhroutíme při pohledu do zrcadla nebo při postavení se na váhu. Je trochu paradoxní, že přitom na svůj obraz v zrcadle úzkostlivě koukáme každé ráno, kdy se snažíme ze sebe doslova vyždímat to nejlepší a zahladit škody způsobené časem, věkem i nezdravým životním způsobem. Místo toho by nám udělalo větší službu, kdybychom si na sebe udělali alespoň jednou za čas pomyslnou čtvrthodinku a podívali se na své tělo do hloubky, kriticky. Prohlédli svoji tvář, paže, břicho, vzhled a postavení páteře, velikost stehen nebo pozadí...

Možná nás k zamyšlení nad sebou samým dovede i ráno, kdy se málem fyzicky zhroutíme z dobíhání tramvaje nebo vyšlapávání schodů. Jindy za vším stojí osoba blízká, s níž neumíme držet tempo (ať už se jedná o jakýkoli sport nebo o jakoukoli činnost) a ještě jindy parta přátel, která bez úhony zvládne výlet, který ale vás pomyslně donutí plazit se po kolenou.

Ať již je motiv, co vám otevře oči, jakýkoli, jste na dobré cestě se sebou skutečně něco udělat. Ten, kdo nemá odhodlání pevnější než skála, nepochodí. Přesvědčení, pevná vůle i nezdolatelné nervy je to, co člověk k „zamakání“ na sobě potřebuje nejvíc. Pokud nevíte, proč přesně svoje tělo huntujete a nutíte jej podávat takřka nadpozemské výkony, brzy v píli polevíte a nakonec se veškeré snahy ukáží jako písní dávné minulosti. Pokud si snad právě teď říkáte, že tohle přeci není váš případ, nebudu vás přesvědčovat, že je. Sami se znáte nejlépe a sami víte, jak dovedete být vytrvalí. A pokud snad otázka pevné vůle je oblast, kterou máte dávno dobře zvládnutou, dobře tomu! To už jste totiž na pokraji vítězství!

Dobrá, motivace vyřešena. A jak tedy na to?

1) Rozhodně potřebujete pravidelnost. Nárazové cvičení ve chvíli, kdy máte zrovna čas, je slepou uličkou. Nakonec se totiž ukáže, že vždy je potřeba věnovat se něčemu docela jinému než své fyzické kondici a skončíte do pár dní či týdnů od doby, kdy jste své tělo poprvé pořádně provětrali. Udělejte si proto předem kalendář toho, kdy a jak dlouho budete cvičit. Lze jedině doporučit, aby tento kalendář myslel na každý všední den – a na víkend dvojnásob! Najděte si denně hodinu, kterou věnujete cvičení. O víkendu pak k základní hodince přidejte ještě alespoň půlhodinu k dobru, ne-li hodinu celou. Nedělejte si přestávky, neodkládejte to „na zítra“. A pokud se vám z nějakého důvodu přeci jen nepoštěstí jeden den odcvičit, pak musíte druhý den vzít hodiny rovnou dvě. Nebo, chcete-li na sebe být mírnější, si hodinu rozpočítejte na dvě půle nebo čtyři čtvrtky a „přilepte“ je do následujících dní.

2) Další radou je: neztrhejte se! Jednorázový půlden v posilovně vám víc ubere, než dá. Zpravidla si ztrháte svaly natolik, že dobrý týden nebudete schopni nic dělat – a sténat bolestí budete nejspíše i při pouhém posazení. Nárazový zápřah také vaše tělo do kondice nikdy nedostane. Vy potřebujete pravidelnou dávku rozumného množství, které vás bude posunovat „dál a výš“ krůček po krůčku. O to déle ale pak v dobrém fyzickém stavu zůstanete. To máte jako s hubnutím. Kdo zhubne rychle, zpravidla to nebylo vůbec zdravé a dost možná ani trvalé. Kilo po kilu je však ta nejlepší cesta, dík které se k obezitě již nemusíte vrátit.

3) Pokud už si uvědomíte, že vaše tělo nevypadá tak, jak byste chtěli, nebo že se v něm necítíte dobře, je na místě i uvědomění si, čím jej krmíte. Nemůžete být nikdy zdravý ten, kdo po cvičení zakousne tučnou klobásu, točený salám za 4,50,- nebo chemický elixír v podobě barvených a uměle doslazovaných bonbonů. Asi to není to, co chcete slyšet, ale bez zdravé životosprávy je vaše snažení také předurčeno k neúspěchu. Něco jiného je odměna v podobě pár čtverečků čokolády, mandlí v medu, sezamových tyčinek a podobně, které jsou skvělým dezertem a ještě neuškodí organismu. Něco jiného je však Coca Cola, hamburger, smažené brambůrky nebo Nutella.

4) Člověk toužící po zdraví by měl stejně tak ostražitě sledovat i svůj pitný režim. Vyhněte se slazeným limonádám (plným chemikálií a cukru!), vyhněte se šťávám nebo alkoholu. Nejlepší je, jak jinak, voda. Na té by ale jen málokdo přežil celý den, a proto máte možnost střídat ji s bylinkovými či ovocnými čaji, s čajem rooibos nebo maté, v malé míře pak i s čajem černým či zeleným. Pamatujte ale, že co obsahuje kofein zároveň i odvodňuje, a proto na tom nelze přežívat celý den! Vymačkat si také můžete čerstvou šťávu – například z citrusů, jablek, hrušek, mrkve, rajčat...

5) Pro to, abyste nabyli lepší fyzické kondice je vhodné najít si takovou činnost, která vás bude co nejvíc bavit. Někdo běhá, někdo plave, jiný zase jezdí na kolečkových bruslích, hraje volejbal / fotbal / basketbal / baseball / florbal či jiný „bal“, cvičí jógu, tai-či, aerobik, dělá kalanetiku a podobně. Jiní jsou jasní přívrženci posiloven a další vysokohorské turistiky. Ať je již váš postoj k pohybu a sportu jakýkoli, dnes již máte tolik možností vybrat si to pravé právě pro sebe! Není nic horšího, než když se musíte nutit i do zvoleného druhu pohybu, nejen do pohybu jako takového. A pokud jste již ze své nátury spíše „peciválové“, zkuste společenské tance! Ty také vyžadují dobrou fyzickou průpravu, ale ještě u nich máte přidanou hodnotu v podobě společenských událostí, jako jsou plesy a nejrůznější večírky.

6) Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo by také rád sám na sobě zapracoval, oslovte ho. Tím, že vás bude více, se budete také navzájem motivovat. Jak ve výkonu, tak v pravidelnosti. Sám před sebou couvnete z tréninku spíše, než když musíte svému blízkému či kamarádovi vysvětlit, proč zrovna ten konkrétní den nemůžete.

7) Jste-li trochu více při penězích, není ani od věci zaplatit si svého osobního trenéra, který si vás vezme takříkajíc do pucu. Připraví vám jídelníček i rozvrh a typ cvičení, a k tomu vás zaškolí do správných cvičebních praktik. Bohužel řada z nás přímo na rozdávání nemá, a tak se bude muset hlídat sama...

8) Zaznamenávejte si výsledky. Važte se, měřte se, měřte limit, za který co uběhnete nebo počet kliků, kolik zvládnete do minuty. Veďte si o své osobě tabulky. Možná to zprvu působí dosti cize a zvláštně, ve výsledku ale nemůžete být nespokojení. Budete moci krok za krokem sledovat, jak se zlepšujete, jak nese vaše snaha výsledky, které by třeba jinak zůstaly nepovšimnuty. A navíc vás to bude motivovat k tomu, aby ve vašich tabulkách žádné údaje nechyběly...

9) Vytyčte si cíl! Nemusí znít zrovna „chci se vejít do svých starých oblíbených šatů“, ale může být i konkrétní co se vaší zvolené sportovní disciplíny týče. Váš cíl tak tedy může znít „chci uběhnout 3 kilometry do 15 minut“ nebo „chci uplavat za pět minut x bazénů“. Při plánování ale zůstaňte nohama na zemi. Nesplnitelný cíl vás bude jen stát nervy a nikdy si nedopřejete ani ten slastný pocit, že se vám to konečně podařilo.

10) Je obecně dobře známo, že každý sport nějak zatěžuje lidský organismus. Proto, pokud nejste vrcholoví sportovci, pamatujte na to, že je dobré čas od času fyzickou činnost změnit. Běh i chůze namáhají kolena, plavání zase ramenní klouby. Latinskoamerické tance pak zapracují na páteři, které to také nemusí dělat vždy dobře. Střídáním sportů však riziko trvalého poškození organismu zdárně eliminujete.

11) Pamatujte na to, že bezprostředně po cvičení není dobré jíst. Udržte svůj organismus alespoň dvě hodiny bez přísunu jídla, které ho zase zatíží a zbaví koncentrace na dokončení započatého procesu spalování. Ani zhruba dvě hodiny před fyzickou námahou není vhodné zatěžovat organismus potravou. Je to možná kruté, ale je to tak. Dejte si oběd, ve čtyři nebo v pět vyrazte vstříc pohybu a kolem osmé si dejte lehkou večeři. Nemožné to tedy není!

12) Dobře a zhluboka dýchejte. Dech supluje polovinu cviku. Kdo neumí dýchat, nemůže umět správně cvičit. Jedno provází druhé a – ruku na srdce – naše civilizace ke správným technikám dýchaní příliš nepřičichla...

Návodů a rad k tomu, jak dostat (a udržet) své tělo v kondici, je všude hodně. Základní principy, které shrnul tento článek, ale zůstávají vždy neměnné. V průběhu procesu nabývání dobrého fyzického stavu si i vy sami vytvoříte řád či režim, kterým se budete řídit – pakliže jej budete umět bez výjimky dodržovat. Esenciální návyky je ale nutné do svého života zasadit hned od začátku. Přeji tedy příjemné cvičení a krásný pocit po tom, co se dostanete až tam, kam chcete!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články